VÍTE JAK PŘEKVAPIT RUSKÉHO TURISTU?

Už jste to někdy zkusili? Karel IV., husitská válka, vltavín a moravské víno? Že to vašemu ruskému turistovi nic neříká? Ano, přiznejme si to: nikdy o tom neslyšeli, což člověka zamrzí, protože v České republice existují zajímavosti, které by jistě přilákaly k návštěvě ještě víc Rusů.

Zámky-hotely. Všichni víme, že v současných zámcích se dá nejen absolvovat prohlídku, ale také přespat nebo oslavit svatbu. Ale Rusové ani netuší, jak se české zámky dají využívat. Dokonce jsou překvapení, když slyší, že na zámku nebo hradě můžou zorganizovat kongres. Uspořádejte ho!
Hory a v Česku? Ano, ročně víc a víc Rusů míří do Špindlerova Mlýna. Ale pro absolutní většinu lyžařů je zpráva o zahájení lyžařské sezóny v českých horách senzací. Pozvěte je na hory!
Nějaké další lázně kromě Karlových Varů? I přes snahy státní správy propagovat všechna lázeňská města v Česku, znají Rusové pouze Karlovy Vary a jedou tam nejen na léčení, ale i na čtrnáctidenní dovolenou. Ty ostatní – Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Luhačovice, Teplice, Jáchymov nebo Poděbrady navštěvují pouze ze zdravotních důvodů. Doporučte jiné lázně!
Nejen české pivo! Becherovka, slivovice, fernet, víno nebo bohémský sekt nejsou v Rusku vůbec známé. Škoda! Vždyť Rusové tak rádi ochutnávají alkoholické nápoje. Co se týče piva, Rusové si vzpomenou tak možná na Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel, Staropramen a Zlatopramen – a to už musí být. Značky, které se propagují v TV a prodávají v ruských obchodech, mají šanci. Ale co ty další? Nabídněte jim jiná piva!
Golf? Pouze v Thajsku a Británii… „Elitní dovolená v levném Česku“ zní divně, že ano? Kdo by si to myslel, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku je možné si zahrát golf, zažívat vskutku aristokratický odpočinek, kupovat si drahou a půvabnou nemovitost nebo plánovat investice? Movití Rusové se zatím do Česka příliš nehrnou… Zatím. Nabídněte jim něco jiného, než dosud!
Austerlitz je české město? O tom, že Austerlitz (Slavkov) je všem Rusům povědomý, víte možná vy? Ano, znají ho snad všichni, kdo dostávají náš pravidelný newsletter. Rusové se ale zarazí pokaždé, když slyší, že místo bitvy Tří imperátorů se nenachází v Rakousku, ale na Moravě. Říkejte jim to!
Karel IV., Václav IV., Jan Hus, Jan Žižka, Božena Němcová, Alfons Mucha, TGM – že jste se to učili ve škole? Ano, ale neočekávejte, že někdo bude znát tyto slavné české osobnosti z ruských škol! To vůbec neznamená, že Rusové nejsou inteligentní! Jen zkuste odpovědět, jestli znáte něco o Gumilevovi, Petrovi III., Muravjevovi, Achmatovové, Blokovi nebo Kerenském. Že vám to něco připomíná? Mluvte o svých slavných předcích!
Miloš Forman, Eva Herzigová, Madeleine Albrightová a Milan Kundera jsou naopak v Rusku velice populární, ale jen málo lidí ví, že se jedná o osobnosti českého původu. Připomeňte jim to!
Na Mikuláše, na Silvestra, o Vánocích. Rusové si občas představují pod těmito dny něco úplně jiného, než Češi. Stačí připomenout, že ruské pravoslavné Vánoce a Velikonoce se oslavují o něco později než české katolické svátky. Komunikujte multikulturně! Vyplatí se vám to!
Opatrně se slovy. „Horký“ v ruštině znamená „hořký“, „pozor“ je „hanbou“ a „voňavým“ označí Rusové něco páchnoucí. „Zakázat něco“ je „objednat si něco“, „králík“ je malý král a slova „divadlo, mýdlo, umyvadlo a sedadlo“ zní Rusům hodně zábavně a směšně. Občas to říkejte: nesmíte se ale potom divit“

Olga Zachová